Danish National Amateur Tour #6 - Halsnæs Supported By Innova Europe

PDGA B-tier

Sat-Sun, September 27-28, 2025

Hosted by Danish National Amateur Tour

Part of Danish National Amateur Tour '25 supported by Innova

Winners

J. Jønsson Jess Jønsson MA50
D. Rosengreen Dorte Rosengreen FA50
L. Kirkegaard Lukas Rud Kirkegaard MA3
N. Svenson Nanna Svenson FA3
V. Liljefred Valdemar Liljefred MJ18

Staff Contact ›

Sindre Håker Sørensen

Schedule

  • Sat
    Sep 27

    7:30am - 4:00pm

    07:30-08:15: Check-in og udlevering af spillerpakke (SKAL afhentes her - ellers videregives den)
    08:15-08:30: Spillermøde
    08:45-12:00: Runde 1
    12:00-12:45: Frokost (inkluderet i deltagergebyret)
    13:00-16:00: Runde 2

  • Sun
    Sep 28

    8:00am - 2:00pm

    08:00-08:30: Kaffe og morgenhygge
    08:30-08:45: Spillermøde
    09:00-12:30: Runde 3
    13:00: Evt. Play-Off (vi spiller hul 18-1-8-1-8-> indtil en vinder er fundet)
    14:00: Præmieoverrækkelse for turneringen og bagefter samlet tour

Divisions

MA1 Mixed Am 1 DKK350
FA1 Women's Am 1 DKK350
MA40 Mixed Am 40+ DKK350
FA40 Women's Am 40+ DKK350
MA50 Mixed Am 50+ DKK350
FA50 Women's Am 50+ DKK350
MA3 Mixed Am 3 DKK350
FA3 Women's Am 3 DKK350
MJ18 Mixed Junior 18 DKK250
FJ18 Girls' Junior 18 DKK250

About this tournament

DNA Tour er Danmarks nye landsdækkende tour - kun for amatører!

I vores optik er det amatørspillerne der udgør dna'et i dansk discgolf. Det er ofte dem, der driver foreningerne, plejer banerne eller udgør den største del af feltet til næsten alle turneringer. Vi, Sindre og Michael, synes nu, at tiden er inde til at tilbyde en landsdækkende tour for de danske AM-spillere.
Vi er klar over, at der findes mange gode turneringstilbud rundt om i landet, og med DNA Tour er det ikke vores intention at lave endnu en turneringsrække blandt de mange andre. Vores vision er en tour, der tilbyder amatørerne en række turneringer, der kan måle sig med Danish Tour! Det har været afgørende for os at touren kommer rundt i hele landet og spilles på de bedste baner, og derfor kan du bl.a. se frem til at spille Halsnæs/Eghjorten, Skive og Ebeltoft.

Tourens format ligner Danish Tour: 2 dages B-Tiers med 3 runder i shotgunstart (2 runder lørdag, 1 runde søndag) og kommer i denne første sæson til at besøge nogle af Danmarks bedste baner på begge sider af Storebælt.

Men DNA Touren afviger alligevel en smule fra Danish Tour. Dels har vi sørget for, at deltagergebyret inkluderer frokost om lørdagen, for det betyder at pausen mellem de to lørdagsrunder kan holdes rimelig kort. I det omfang det er muligt, køber vi frokosten af den lokale klub, for på den måde er vi med til at lægge lidt ekstra i klubkassen, så foreningen enten kan forbedre banen, holde en fest for de frivillige eller noget helt tredje – det bestemmer de helt selv! Det bidrag kommer oveni et banefee på 30,- pr. spiller, for vi ved, hvor meget arbejde det er at vedligeholde de bedste baner – og det vil vi naturligvis gerne være med til at bidrage til.

Det er vigtigt for os, at vi skaber plads til så mange spillertyper som muligt, og derfor tilbyder vi 10!!! divisioner: MA1/FA1, MA3/FA3, MA40/FA40, MA50/FA50 & MJ18/FJ18. Det er ligegyldigt om du er super dygtig eller helt ny - DNA Touren skal kunne rumme alle - også dig, der endnu ikke har spillet en turnering endnu.
Der findes naturligvis andre divisioner, som ikke er inkluderet her, men de bliver i første omgang ikke inkluderet. Vi håber dog, at alle kan finde en plads i de 10 divisioner.

Prisen for at deltage er 350,- pr. turnering (250,- for MJ18/FJ18).

Deltagergebyret inkluderer:

- Spillerpakkedisc fra Innova (værdi: 250,-)
- Frokost inkl. vand lørdag (50,-)
- Banefee til værtsklub (30,-)

Yderligere inviteres alle U18 spillere, der deltager i mindst to afdelinger af DNA Tour til en clinic i enten Jylland eller Sjælland. Dato og lokation kommer snarest (men bliver på den anden side af august).

Det bliver også muligt at købe et DNA Tour Pass. DNA Tour Pass’et gælder for 3 valgfrie turneringer og giver dig earlybird access til registreringen. Samtidig sparer du 50,- pr. turnering (150 kr. i alt).
Hvis du er interesseret i et DNA Tour Pass skal du skrive til [email redacted] – mærk mailen ’Tour Pass’.

Hele touren er PDGA-sanktioneret, og for alle deltagere uden gyldigt PDGA-medlemskab tillægges der er et ekstragebyr på 100 kr. pr. turnering (et AM-medlemskab i PDGA koster ca. 135 kr.). Alle indtægter fra disse ekstragebyrer gives til en pulje, der fremmer discgolf i Danmark.

2025 er en test-sæson, hvor vi ser interessen an og prøver at finde et format og setup der får flere amatørspillere ud og opleve den fantastiske stemning der er til store turneringer.

Vi håber, at du vil være med til at opleve den gode stemning og hjælpe os med at gøre touren til fed oplevelse for alle.

Refund policy

Danish National Amateur Tour is responsible for all refunds and cancellations. All refunds based on PDGA rules.